Ημερίδα διάχυσης αποτελεσμάτων του προγράμματος Erasmus+ KA1

iky logo  erasmus logo

Παρουσίαση του προγράμματος Erasmus+ KA1 «Κανένα Παιδί στο Δρόμο» που υλοποιεί το 7ο Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 5/6/2018 στο Πνευματικό κέντρο του δήμου Ασπροπύργου.

Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στους Διευθυντές και Διευθύντριες Δημοτικών Σχολείων Α/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής, ύστερα από πρόσκληση του οικείου Διευθυντή Α/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής, κου Παναγιώτη Σπύρου.

Ο κος Σπύρου, έχοντας ο ίδιος ασχοληθεί, επί σειρά ετών, με τα προγράμματα που υλοποιούνται στο πλαίσιο του Erasmus+, χαιρέτισε την προσπάθεια που γίνεται στο 7ο Δημοτικό και παρακίνησε τους παρευρισκόμενους/-ες να προχωρήσουν στον σχεδιασμό και την υλοποίηση ανάλογων προγραμμάτων.

Στη συνέχεια, η κα Ματίνα Βαβούλη, διευθύντρια του σχολείου, μίλησε για τον αντίκτυπο που είχε το πρόγραμμα αυτό στην σχολική κοινότητα, στην στάση που κρατούν οι μαθητές/-τριες απέναντι στο σχολείο ύστερα από τις παρεμβάσεις που έγιναν αλλά και τον αντίκτυπο στο εκπαιδευτικό προσωπικό.

Η κα Νικολέττα Λιαροπούλου, υπεύθυνη για την υλοποίηση του προγράμματος στο σχολείο, μίλησε για τις δυνατότητες χρηματοδότησης που προσφέρει το Erasmus+ στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης και παρουσίασε αναλυτικά την πορεία του προγράμματος «Κανένα Παιδί στο Δρόμο», από το στάδιο της σύνταξης της αίτησης έως την υλοποίηση και την διάχυση των αποτελεσμάτων.

Τέλος, ο κος Παναγιώτης Αναστόπουλος, εκπαιδευτικός του σχολείου, παρουσίασε το συνεργατικό εργαλείο διαχείρισης προγραμμάτων Trello (https://trello.com) και εξήγησε τον τρόπο χρήσης αλλά και τις δυνατότητες εφαρμογής του σε επίπεδο σχολικής μονάδας, τόσο στον τομέα της διαχείρισης project όσο και στην καθημερινή σχολική ζωή.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης προσφέρθηκαν αλμυρά και γλυκά κεράσματα στους συμμετέχοντες και τις συμμετέχουσες καθώς και καφές και αναψυκτικά.

Η εκδήλωση έκλεισε με συζήτηση και απαντήσεις σε ερωτήματα των παρευρισκόμενων.

Μπορείτε να βρείτε τις διαφάνειες των παρουσιάσεων εδώ.