Το 7o Δημοτικό Ασπροπύργου στην Ευρώπη με το Erasmus+!

erasmus logoiky logo

Eγκρίθηκε από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών η αίτηση που υπέβαλε το 7o Δημοτικό Ασπροπύργου για συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ1-Μαθησιακή κινητικότητα προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης, με κωδικό 2017-1-EL01-KA101-035530 και τίτλο «Κανένα παιδί στο δρόμο».

Το «Κανένα παιδί στο δρόμο» έχει υπάρξει για πάρα πολλά χρόνια σύνθημα του σχολείου, που μέσα από διάφορες δράσεις και πολλή προσωπική δουλειά εκ μέρους των εκπαιδευτικών του, προσπαθεί να δημιουργήσει ένα ελκυστικό περιβάλλον για τα παιδιά, να τα κρατήσει στους κόλπους του και να τα βοηθήσει να ενταχθούν στην εκπαίδευση και στην ευρύτερη κοινωνία.

Στο πλαίσιο της δράσης αυτής, 8 εκπαιδευτικοί του σχολείου θα έχουν την ευκαιρία να μεταβούν σε φορείς επιμόρφωσης στην Ισπανία και την Ιταλία και να παρακολουθήσουν σεμινάρια σχετικά με το συντονισμό και τη διαχείριση Ευρωπαϊκών προγραμμάτων, τη δημιουργία ενταξιακού περιβάλλοντος στην εκπαίδευση αλλά και καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας.

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθούν στο σχολείο ημερίδες, επιμορφωτικές συναντήσεις και δειγματικές διδασκαλίες σε σχέση με τα παραπάνω θέματα.