Αρχική σελίδα > Δραστηριότητες > Σχολικές γιορτές > Αποκριάτικη Γιορτή

Αποκριάτικη Γιορτή
  Οι Απόκριες γιορτάστηκαν φέτος με ιδιαίτερο τρόπο στο σχολείο μας. Με πρωτοβουλία των δασκάλων της Ε΄ τ’αξης έγινε αναπαράσταση του τσιγγάνικου γάμου.

Τα παιδιά είχαν μεταμφιεστεί και μας προσκάλεσαν σ’ ένα γάμο καθ’ όλα επίσημο, όπου ο γαμπρός πήρε τη νύφη .... με παπά και με κουμπάρο.

Δεν έλειψαν και τα «καλέσματα»: Μαθητές (το σόι) πέρασαν απ’ όλες τις τάξεις και με συνοδεία μουσικής μας κάλεσαν στο γάμο.*

Στη γιορτή των Αποκρεών αποδείχθηκε πόσο ωραία μπορούν να χορέψουν οι Τσιγγάνοι ... ποντιακούς χορούς. Αν δεν το πιστεύετε, δείτε τη φωτογραφία από το πάρτι της Στ΄τάξης!

Οι Απόκριες ταξίδεψαν τους μικρούς μαθητές της Α΄ τάξης μέχρι τη μακρινή Κίνα για να πουν μια «Καλημέρα» στον Τσιν.

*Φήμες ότι .... φίλος του γαμπρού ήθελε να κλέψει τη νύφη, δε βγήκαν αληθινές.