Αρχική σελίδα > Δραστηριότητες > Σχολικές γιορτές > Χριστουγεννιάτικο Παζάρι

Χριστουγεννιάτικο Παζάρι

Εδώ και χρόνια διοργανώνεται στο σχολείο μας παζάρι πριν τις διακοπές των Χριστογέννων. Οι κατασκευές που πωλούνται έχουν φτιαχτεί αποκλειστικά από τους μαθητές και τους δασκάλους του σχολείου.

Οι μέρες προετοιμασίας των «προϊόντων» είναι μέρες χαράς για όλα τα παιδιά. Έχουν την ευκαιρία να συνεργαστούν για την κατασκευή τους, αλλά και να δουν τις ιδέες τους να πραγματοποιούνται. Δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον και προσοχή ώστε ό,τι φτιάξουν να είναι ελκυστικό για τους πελάτες τους.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι τα ίδια τα παιδιά επιλέγουν αυτούς που θα αναλάβουν την πώληση των προϊόντων κάθε τάξης.

Η σπουδαιότητα του χριστουγεννιάτικου παζαριού δεν αφορά μόνο στη δημιουργικότητα και τη συνεργασία των παιδιών. Είναι μια μέρα που προσελκύει το ενδιαφέρον και της τοπικής κοινωνίας: Γονείς, συγγενείς και κάτοικοι της περιοχής έρχονται να θαυμάσουν τις κατασκευές των μικρών εμπόρων. Γίνεται έτσι το σχολείο μας τόπος συνάντησης των κατοίκων τις άγιες μέρες των Χριστουγέννων.

Οι πωλητές μας είναι παιδιά διαφόρων εθνικοτήτων και βέβαια απευθύνονται σ’ όλες τις διαφορετικές ομάδες του πληθυσμού της Νέας Ζωής. Έχει όμως διαπιστωθεί ότι, παρόλες τις διαφορές με τους υποψήφιους πελάτες τους, βρίσκουν τρόπους να τους πλησιάσουν και να τους πείσουν ν’ αγοράσουν το προϊόν τους.

Σκοπός του παζαριού δεν είναι μόνο να συγκεντρωθούν χρήματα, αν και όλα τα έσοδα στέλνονται στη UNICEF. Ουσιαστικός στόχος του παζαριού είναι να αναπτυχθούν σχέσεις ανάμεσα στις διαφορετικές εθνικές και πολιτισμικές ομάδες της περιοχής. Την ώρα του παζαριού κυριαρχεί ο ρόλος πωλητή – πελάτη, ικανός να μικρύνει τις αποστάσεις των παιδιών με τους κατοίκους.

Τα παιδιά εξάλλου γνωρίζουν ότι το χρηματικό ποσό που συγκεντρώνουν θα σταλεί σε παιδιά πιο φτωχά απ’ αυτά που έχουν μεγάλη ανάγκη. Αισθάνονται, δηλαδή, ότι προσφέρουν στα παιδιά όλου του κόσμου.

Η επίτευξη αυτών των στόχων σε συνδυασμό με την άσκηση των μαθητών στη δημιουργία των κατασκευών έχει κάνει το παζάρι σημαντική εκδήλωση του σχολείου μας.