Αρχική σελίδα > Τα σχολεία του προγράμματος > 7ο Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου > Ανακύκλωση 2003

Τα δύο τμήματα της Γ΄ Τάξης και το Δ1 συμμετείχαν σε πρόγραμμα Περιβαλλοντκής Εκπαίδευσης. Οι δραστηριότητες όλης της σχολικής χρονιάς είχαν στόχο να μάθουν τα παιδιά πώς μπορούν να σεβαστούν το Περιβάλλον. Ας μην ξεχνάμε ότι το σχολείο μας βρίσκεται κοντά στη χωματερή των Άνω Λιοσίων και τα παιδιά ζουν σε υποβαθμισμένο περιβάλλον. Σκοπός λοιπόν μέσα από εκπαιδευτικές επισκέψεις, ημερίδες και από τις εβδομαδιαίες δραστηριότητες ήταν να διαμορφώσουν περιβαλλοντική συνείδηση και να δουν τι μπορούν να κάνουν τα ίδια για να προστατέψουν τη φύση.
Ανακύκλωση χαρτιού στην αυλή του 7ου σχολείου. Όλοι οι μαθητές προτιμούν πια να πετούν τα άχρηστα χαρτιά στον κάδο ανακύκλωσης που αποκτήσαμε στο σχολείο.
Τα παιδιά χάρηκαν όταν έμαθαν ότι τα κουτάκια από αλουμίνιο και τα πλαστικά μπουκάλια είναι δυνατό να ανακυκλωθούν. Η ανακύκλωσή τους γινόταν οργανωμένα μέσα στην τάξη.
Πολλά από τα ανακυκλώσιμα υλικά που έφερναν από το σπίτι τους τα παιδιά χρησιμοποιήθηκαν σε παιδικές κατασκευές.
Στις 5 Ιουνίου, την ημέρα του Περιβάλλοντος οι μαθητές παρουσίασαν ένα θεατρικό σκετς με θέμα την ανακύκλωση, έκαναν έκθεση με τις κατασκευές όλης της χρονιάς, μοίρασαν ενημερωτικά φυλλάδια στους κατοίκους της περιοχής και κόλλησαν αφίσες με μηνύματα σεβασμού στο περιβάλλον.
Οι μικροί μας καλλιτέχνες χρησιμοποίησαν πλαστικά, αλουμίνιο και χαρτί για να φτιάξουν μολυβοθήκες, πίνακες, μουσικά όργανα κλπ