Αρχική σελίδα > Τα σχολεία του προγράμματος > 8ο Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου

8ο Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου

Το σχολείο μας ιδρύθηκε το 1993, (ΦΕΚ 479/1-7-1993 ), με την επωνυμία 6/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Φούσας Ασπροπύργου
Αργότερα αναβαθμίζεται σε 10/θ και το 1998 έγινε μεταβολή στην οργανικότητά του και προάγεται από 10/θ σε 12/θέσιο.
Το έτος 2000 σύμφωνα με την αριθμ. Δ4 / 393 / 19-9-2000 Απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων μετονομάζεται ως εξής: 8ο 12/θ Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου.
  Το μαθητικό δυναμικό του σχολείου μας συνήθως κυμαίνεται από 260 έως και 320 μαθητές Τη σχολική χρονιά που διανύουμε ανέρχεται σε αριθμό τους διακόσιους εξήντα δύο ( 262 ), μαθητές, από τους οποίους το 94% είναι παλιννοστούντες, και ένα 3% είναι αλλοδαποί.
Λειτουργούν δύο τάξεις υποδοχής για την καλύτερη εκμάθηση της Ελληνικής Γλώσσας.
  Συστεγαζόμαστε με το 2ο Δημοτικό και το 4ο Ασπροπύργου σε δύο διαφορετικά κτίρια με αρκετή μεγάλη απόσταση το ένα από το άλλο.
Οι μαθητές μας μεταφέρονται όλα αυτά τα χρόνια, με όλες τις καιρικές συνθήκες, από έξι λεωφορεία με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ασφάλειά τους, την υγεία τους και την σχολική τους επίδοση .
  Παρά την μη επίλυση του κτιριακού μας προβλήματος και τις αντιξοότητες οι μαθητές μας, οι δάσκαλοι και οι γονείς, επίμονα αγωνίζονται για την όσο το δυνατόν καλύτερη παρεχόμενη ποιοτικά εκπαίδευση και την άμβλυνση των οξυμένων κοινωνικοοικονομικών ανισοτήτων.
Ευελπιστούμε πως θα τα καταφέρουμε αν και γνωρίζουμε και βιώνουμε τις δυσκο-λίες σε καθημερινή βάση .!!!