Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους θα γίνει τη Δευτέρα, 11 Σεπτεμβρίου 2023 στις 9:30΄.

Σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές θα πρέπει να έρθουν στο σχολείο με αρνητικό self test τη Δευτέρα, 31/1/2022, την Τρίτη, 1/2/2022 και την Παρασκευή, 4/2/20022.

Σας ενημερώνουμε ότι με απόφαση της Περιφέρειας Αττικής τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά και αύριο, Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022.

Το μάθημα θα γίνει με τηλεκπαίδευση, μέσω της πλατφόρμας webex, ακολουθώντας το γνωστό πρόγραμμα του πρωινού ωραρίου.

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας αύριο, Πέμπτη 27/01/2022, σε όλες τις περιοχές της χώρας στις οποίες αναστέλλεται η λειτουργία των σχολικών μονάδων μετά από αποφάσεις Δήμων ή Περιφερειών, θα πραγματοποιηθεί υποχρεωτικά τηλεκπαίδευση.

Για την Παρασκευή 28/1/2022 εξαρτάται από το αν η Περιφέρεια Αττικής ή ο Δήμος Ασπροπύργου  αποφασίσει συνέχεια της αναστολής λειτουργίας των σχολείων. Στην περίπτωση αυτή θα πραγματοποιηθεί και πάλι τηλεκπαίδευση. Αν, αντίθετα, αποφασιστεί η κανονική λειτουργία των σχολείων, τότε οι μαθητές θα πρέπει αύριο  Πέμπτη να διενεργήσουν self test για την προσέλευσή τους στο σχολείο.

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

δείτε εδώ την εγκύκλιο για την διενέργεια του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου και εδώ το σχετικό ΦΕΚ.

Δυστυχώς, ο κορονοϊός θα μας χωρίσει και πάλι  για ένα διάστημα. Ας ελπίσουμε ότι θα είναι σύντομο. Οι δασκάλες και οι δάσκαλοί σας θα επικοινωνήσουν μαζί σας για να σας βοηθήσουν σχετικά με το μάθημα εξ αποστάσεως.

Μη χάσετε όμως και τα μαθήματα της τηλεόρασης. Καθημερινά, στην ΕΡΤ 2 παραδίδονται πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα. Δείτε εδώ το πρόγραμμα των επόμενων δύο ημερών.

Ώρα για παιχνίδι.

Βρείτε εδώ ακουστικά παραμύθια, παιχνίδια και άλλες δραστηριότητες

από τις κυρίες Αύρα και Νατάσα.

Θέλετε να αξιοποιήσετε δημιουργικά τον χρόνο σας;

Εικαστικά για πρώτη - δευτέρα, για τρίτη - τετάρτη, για πέμπτη - έκτη

Εδώ οι απαντήσεις για πρώτη - δευτέρα και για τρίτη - τετάρτη.

Από τη Δευτέρα, 13 Απριλίου, θα βρίσκετε στους κόκκινους συνδέσμους το σωστό χρωματισμό και τις απαντήσεις των ερωτήσεων.

Στην Ελεύθερη Ψηφιακή Βιβλιοθήκη βρήκαμε e-books

για να γεμίζουμε τις ώρες μας τώρα που κλειστήκαμε στο σπίτι.

Δείτε εδώ το βιβλίο 'Ένας ιός με κορώνα" της Χαράς Πάτρα

Εδώ το βιβλίο "Ιός χωρίς κορώνα" της Γεωργίας Καλύβα

Η Ιταλίδα Manuela Molina, συγγραφέας παιδικών βιβλίων, διαθέτει δωρεάν online, ένα πολύ καλό βιβλίο, το οποίο στόχο έχει να μιλήσει στα πολύ μικρά παιδιά (ηλικίας έως 7 ετών) για τον κορωνοϊό με λόγια κατανοητά, απλά και ευχάριστα, με σκοπό να καταλάβουν τι συμβαίνει γύρω τους αυτές τις μέρες χωρίς να αγχωθούν. Το βιβλίο είναι μεταφρασμένο σε πολλές γλώσσες. Δείτε το, κλικάροντας τη γλώσσα που σας ενδιαφέρει (ευκαιρία για μάθημα Ξένης Γλώσσας!)

ΕΛΛΗΝΙΚΑ     ΑΓΓΛΙΚΑ      ΓΑΛΛΙΚΑ      ΡΩΣΙΚΑ

Αυτό είναι ένα προεπιλεγμένο πρότυπο ιστοσελίδας, το οποίο μπορείτε να τροποποιήσετε.

Εισάγετε όλες τις ανακοινώσεις και τα νέα του σχολείου σας, επιλέγοντας την κατάλληλη θεματική κατηγορία από το μενού αριστερά.

Υποκατηγορίες